Rally Dakar 2017 | "Zahrievacie" tri etapy

Moje príbehy / 5. januára 2017

• PRVÁ ETAPA | ASUNCIÓN – RESISTENCIA

Vo veľmi krátkej, 39-kilometrovej špeciálke sa toho nedá veľa získať, ale dá sa veľa stratiť. Preto išiel Števo na istotu. Aj tak bol rýchlejší ako minuloročný víťaz Dakaru Toby Price. Noc pred štartom silno pršalo a na trati bolo veľa dier zaliatych vodou. Organizátori ich nezaznamenali do roadbooku a to bolo veľmi nebezpečné. Števo sa tesne vyhol škaredému pádu, keď vletel do takejto neviditeľnej diery. Strata na víťaza 1 minúta a 16 sekúnd je nič. Pozícia v prvej 15-ke je prijateľná.

• DRUHÁ ETAPA | RESISTENCIA – SAN MIGUEL DE TUCUMÁN

Špeciálka dlhá 275 kilometrov v obrovskom teple nad 40°C, vraj pri „tankovačke“ bolo až 48°C. Števo ju zvládol bez väčších problémov, obsadil 6. miesto a v celkovej klasifikácii sa posunul na siedme. Jediný problém boli vytečené predné tlmiče a zopár vrabcov, ktorí skončili v chladiči, na prednej maske a v Števovej prilbe.

• TRETIA ETAPA DAKAR 2017 | SAN MIGUEL DE TUCUMÁN – SAN SALVADOR DE JUJUY

Na začiatku tretej etapy v prvej časti špeciálky bola veľmi ťažká navigácia, veľa sa blúdilo. Na 59-tom kilometri mal Števo ťažký pád, ale je v poriadku, má len pár škrabancov. Motorka v pohode, len ohnutý výfuk. Viacerí jazdci dnes nestíhali prejsť neutralizáciu a dostaviť sa tak včas na štart druhého úseku.

V druhej časti meranej špeciálky (po neutralizácii, kde bol prechod cez 4950 m vysoký horský masív) jazdcom spestrili trať búrky s bleskami a krupobitím. Vrstva ľadových krúpov bola miestami aj 4-5 centimetrov. Prví jazdci sa búrkam ešte vyhli, ale Štefan a jazdci za ním už nie. Ale je super, že Števo je v cieli a je v poriadku, aj keď s časovou stratou. Okrem toho dnes mala motorka opäť vytečené predné tlmiče a jazda musela byť veľmi namáhavá a vyčerpávajúca. Pozitívna správa o deň neskôr bola, že po podaní protestu organizátori odrátali čas, ktorý mu bežal pri príchode na druhú časť rýchlostnej skúšky. Takže výsledok – šiesta etapová priečka a šieste miesto v celkovom poradí – je veľmi pozitívny. Takže výsledok – dvanásta etapová priečka a deviate miesto v celkovom poradí – je veľmi pozitívny.